پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

اخبار

EN

خبر و رسانه

اخبار
گالری عکس
گالری فیلم
  • پرینت گرفتنپرینت
  • خبرنامهعضویت خبرنامه
  • RSSRSS
  • به اشتراک گذاشتن
با اجرای طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان
قدیمی ترین پالایشگاه کشور نوسازی می شود
مديرعامل شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت گفت: با اجراي طرح توسعه و تثبيت ظرفيت پالايشگاه آبادان در حالي كه مجموع ظرفيت پالايش از روزانه 400 هزار بشكه كنوني به 360 هزار بشكه در روز مي رسد، اما كميت و كيفيت توليد فرآورده‎ها به دليل استفاده از فناوري‎هاي نو و كاهش توليد نفت كوره، افزايش خواهد يافت.

​حميد شريف رازي  روز شنبه، 23 بهمن 95 در نشست خبري با اصحاب رسانه گفت: آبادان نماد صنعتي شدن ايران است، بنابراين براي بقاي اين نماد و افزايش كميت و كيفيت پالايشگاه آبادان طرحي تصويب شد كه در دو فاز اجرا مي‎شود.

وي افزود: در اين طرح يك واحد تقطير و يك تا دو واحد ديگر با ظرفيت 150 هزار بشكه در روز حفظ مي‎شود و بقيه واحدها در اجراي طرح به مرور از رده خارج خواهند شد.

مديرعامل شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت با بيان اين كه ظرفيت كلي طرح سرانجام 40 هزار بشكه در روز كاهش مي‎يابد، افزود: حجم نفت كوره از 14 ميليون ليتر كنوني به هشت ميليون ليتر در روز خواهد رسيد كه البته بخشي از اين نفت كوره هم به عنوان خوراك واحدهاي ديگر استفاده مي‎شود.

شريف رازي با اشاره به اهداف زيست محيطي اين طرح گفت: هم اكنون روزانه 100 تن در روز گوگرد توليد و بقيه در هوا منتشر مي شود، اما با اجراي كامل طرح، مقدار توليد گوگرد به روزانه حدود 700 تن خواهد رسيد.

به گفته وي، با اجراي اين طرح، مقدار توليد بنزين معمولي كه هم اكنون 13 ميليون ليتر در روز است، 16 درصد افزايش مي يابد، بنزين سوپر كه هم اكنون توليد نمي شود، به توليد سه ميليون ليتري در روز و توليد نفت كوره از هفت ميليون و 200 هزار ليتر كنوني، 2 برابر مي شود.

مديرعامل شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت ادامه داد: حجم توليد گازوئيل در پايان اجراي طرح هفت درصد كاهش مي يابد زيرا بخشي از آن به عنوان خوراك واحدهاي جديد استفاده خواهد شد.

شريف رازي، مبلغ كل اين پروژه را 2 ميليارد و 700 ميليون دلار عنوان كرد و افزود: تاكنون يك ميليارد و 200 ميليون دلار آن از سوي بيمه دولتي چين تاييد شده است.

به گفته مديرعامل شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت، براي بقيه اين فاينانس مجوزهاي لازم دريافت شده است.

شريف رازي درصد مشاركت طرف ايراني و طرف چيني را نيز هركدام 50 درصد اعلام كرد و گفت: مدت زمان اجراي هر فاز چهار سال است كه اگر در فاز دوم تامين تسهيلات زودتر به ثمر برسد، مي توانيم اميدوار باشيم كه كل پروژه حداكثر ظرف مدت پنج سال اجرا شود.

شريف رازي با بيان اين كه در فاز نخست و دوم براي حدود 6 تا هفت هزار نفر به طور مستقيم اشتغال زايي خواهد شد، گفت: تلاش ما بر اين است كه در صورت نياز، نيروهاي بومي را آموزش دهيم.

مديرعامل شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران با بيان اين‎كه دانش فني همه تجهيزات از پيش دريافت شده است، اظهار كرد: دانش فني برخي تجهيزات مربوط به دانمارك، دانش فني تجهيزات بنزين سازي مربوط به فرانسه و واحد گوگرد مربوط به ايتالياست.

تاكيد بر رويكرد استفاده از توان توليد داخلي در شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت

مديرعامل شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران درباره موضوع استفاده از تولید کالاهای داخلی گفت: شركت بسيار تمايل دارد، تجهيزاتي را كه در داخل توليد مي شود از سازندگان داخلي خريداري كند.

وي با تاكيد بر اين كه وظيفه اخلاقي و ملي همه ما اين است كه بتوانيم در داخل كشور اشتغال زايي كنيم، ادامه داد: البته سازندگان داخلي هم بايد به كيفيت اجناس، قيمت و زمان تحويل تجهيزات مورد نياز متعهد باشند.

رعايت اچ‎اس‎يي در پروژه‎ها الزامي است

شريف رازي همچنين با تاكيد بر اين‎كه مبحث رعايت ايمني، بهداشت و محيط زيست (اچ‎اس‎يي) در پروژه‎هاي اين شركت بسيار حايز اهميت است، افزود: اين شركت همه شركت‎هاي داوطلب را به طور جداگانه در زمينه اچ‎اس‎يي ارزيابي مي كند، سپس اجازه حضور در مناقصه را براي آنها صادر مي‎كند.

به گفته وي، اگر شركتي در زمينه اچ‎اس‎يي سابقه خوبي نداشته باشد، حتي اگر در بقيه موارد امتيازهاي لازم را كسب كرده باشد، بازهم صلاحيت حضور در مناقصه را نخواهد داشت.

وي با بيان اين‎كه اچ اس يي يك فرهنگ است كه بايد زمينه سازي شود، افزود: خوشبختانه اين فرهنگ در شركت‎هاي پالايشي به‎طور كامل جا افتاده و در كل براي مجموعه صنعت نفت مهم است.

شريف رازي يادآور شد: البته طبيعت صنعت نفت پرمخاطره است، اما سعي ما بر اين است كه با رعايت اچ‎اس‎يي حوادث به حداقل كاهش يابد.

وي با بيان اين كه در طرح توسعه و افزايش كيفيت پالايشگاه آبادان با جمع آوري بخشي از واحدهاي قديمي، به محيط زيست نيز توجه شده است، گفت: حذف واحدهاي قديمي سبب جمع آوري نشتي‎هاي محيطي خواهد شد.

 ثبت دیدگاه ها

نام و نام خانوادگی: پست الکترونیک:
نظرات: *
کد امنیتی: *
تمام حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران می باشد