پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

اخبار

EN

خبر و رسانه

اخبار
گالری عکس
گالری فیلم
  • پرینت گرفتنپرینت
  • خبرنامهعضویت خبرنامه
  • RSSRSS
  • به اشتراک گذاشتن
مصاحبه اختصاصی با مدیر عامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران
در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی
شركت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران که مسئولیت اجرای اغلب طرح‌های زیر بنایی شرکت ملی پالایش و پخش را در بخش پایین دستی صنعت نفت بر عهده دارد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، توانست طراحی و اجرای پروژه‌هایی را كه در گذشته از سوی شركت‌های خارجی انجام می شد با همکاری مشاورین و پیمانکاران داخلی بر عهده گیرد.

فعالیت این شركت از گذشته‌های دور، با طراحی و احداث خطوط انتقال نفت و فرآورده های نفتی و احداث انبارهای نفت آغاز شد و با ایجاد پالایشگاه اول تهران و خطوط لوله سراسری نفت  در طول سال‌های دهه 1340 با عنوان" مدیریت طرح‌های مخصوص" درشركت ملی نفت ایران تداوم یافت.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران  این شرکت همسو با سیاست كلی وزارت نفت جمهوری اسلامی،موضوع خودكفایی درهمه فعالیت‌های نفتی كشور به ویژه در طرح‌های احداث پالایشگاه ها و موضوع انتقال دانش فنی به نیروهای متخصص داخلی را مورد تاکید قرار داد.
مسئولیت اصلی شركت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با آغاز برنامه اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تمام زمینه‌های توسعه مرتبط باطراحی و احداث پالایشگاه‌های جدید، كارخانه‌های روغن سازی، خطوط لوله انتقال نفت‌خام و فرآورده، انبارهای بزرگ نفت، و ده‌ها طرح و پروژه دیگرآغاز گردید.
با شروع برنامه دوم توسعه، طرح های دیگری از جمله احداث اسكله تخلیه نفت‌خام و تاسیسات فرآورده‌های صادراتی از سوی این شركت انجام و با صدور خدمات فنی مهندسی به دیگر كشورها، فعالیت های این شركت به خارج از مرزهای كشور نیز گسترش یافت . 
در برنامه سوم علاوه بر اجرای بیش از 50 پروژه، طرح‌های بزرگی نیز مورد مطالعه قرارگرفت كه این روند تا كنون نیز ادامه دارد.
به مناسبت گذشت حدود 4 دهه از فعالیت‌های صنعت نفت پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با حمید شریف رازی، مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت گفت وگو کردیم که در این گزارش به آن پرداخته‌ایم.

تکیه بر توان داخلی، مهمترین رکن شرکت

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت با بیان اینکه این شرکت در ابتدا با همکاری شرکت های معتبر خارجی که بخش اعظم طراحی، تدارکات و احداث طرحهای زیربنایی را بر عهده داشتند فعالیت می کرد، افزود:پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این روند تغییرکرد و به تدریج اجرای طرح ها و پروژه‌ها را با کمک مشاورین و پیمانکاران ایرانی به دست گرفتیم.در واقع فعالیت‌های ما بر همکاری با شرکت‌های داخلی برای اجرای خطوط لوله و پالایشگاه ها، انبارهای نفت و ... متمرکز شد.
شریف رازی افزود: امروز می توانیم بگوییم که به فراخور توسعه صنایع پایین دستی در صنعت نفت،فعاليت‌هاي این شرکت چه در بخش مهندسی و نظارت بر انجام مهندسی و چه در بخش خرید و نظارت بر خرید و سفارش و تحویل کالا و همچنین در بخش اجرای پروژه‌ها، متحول شده است.
وی با بیان اینکه بخش بزرگی از طرح احداث پالایشگاه اراک از سوی این شرکت و با استفاده از توان شرکت‌های داخلی اجرا شد، ادامه داد: شاید در ابتدا کسی تصور نمی کرد بدون حضور شرکت‌های خارجی بتوان حتی بخش کوچکی از چنین طرح‌هایی را اجرا کرد، اما در حال حاضر حجم زیادی از پروژه‌های پالایشگاهی و خطوط لوله با مدیریت این شرکت انجام می گیرد که البته در صورت تامین به هنگام  مالی آنها، به موقع به بهره برداری نیز خواهند رسید. 
شریف رازی اظهار کرد: در حال حاضر ما در بخش اخذ لیسانس و طراحی بنیادی تعدادی از واحدهای تحت لایسنس، مشکلاتی داریم که البته در این زمینه پژوهشگاه صنعت نفت هم اقداماتی انجام داده است و برای تعدادی از واحدهای فرآیندی لیسانس ارائه می نماید، اما برخی از لیسانس ها که به واحدهای جدید تر مربوط می شود، و عمدتاً مربوط به شکستن مواد سنگین به سبک است از شرکت های معتبر خارجی که در دنیا تعداد آنها نیز اندک است خریداری می گردد. 
وی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم همه امکانات را در داخل کشور ایجاد کنیم، شاید اصلا مقرون به صرفه نباشد، تاکید کرد: اینکه سرمایه عظیمی هزینه کنیم، برای اینکه تمام لیسانس‌ها ایرانی باشد، شایداقتصادی نباشد و بهتر است در این مورد بررسی اقتصادی نیز صورت گیرد.در این گونه موارد می توان از خدمات شرکت‌هایی که دارای تکنولوژی برتر و ثابت شده هستند استفاده کنیم.

تامین 80 درصدی تجهیزات از کالای داخلی

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت تصریح کرد: هم اکنون صنعتگران زیادی در کشور در حال تولید تجهیزات مورد نیاز این بخش از صنعت می باشند و بسیاری از ایشان از توانایی بسیارزیادی برخوردارند. به گونه ای که ما در زمینه اکثر تجهیزات ثابت مشکلی نداریم و قابلیت تولید داخلی آن ها در کشور وجود دارد.
وی اظهار کرد: در حال حاضر حدود 65 درصد تجهیزات به لحاظ ارزش و حدود 80 درصد تجهیزات به لحاظ وزنی را می توان از داخل کشور تامین نمود؛ در واقع به جز پمپ ها و کمپرسورهای بزرگ و سیستم ابزار دقیق و چندین قلم دیگر توانایی تولید سایر تجهیزات در کشور وجود دارد. 
وی عنوان کرد: البته مشکل تامین به موقع تجهیزات و با قیمت‌های رقابتی در تامین کالای داخلی وجود دارد که بخشی از مشکل رقابتی بودن قیمت‌ها با تدبیر صنعت نفت و در نظر گرفتن هزینه حقوق گمرکی کالاهای خارجی در مقایسه قیمت ها به نفع سازندگان داخلی حل شده است.
به گفته شریف رازی صنعتگران داخلی هم به این نتیجه رسیده اند که اگر بخواهند در بازار دنیا رقابت کنند باید بهره وری و کیفیت کالاهای شان را افزایش دهند.
وی تاکید کرد: هم اکنون شرکت‌های ایرانی وجود دارند  که محصولات شان رابه 50 کشور دنیا صادر می کنند؛ بنابراین این توانایی وجود دارد، اما باید راه‌های آن که شامل استفاده از تکنولوژی روز دنیا، کاهش هزینه‌ها، افزایش بهره وری، تسهیلات بانک‌ها و بهبود سیستم گمرک و ... است، مورد استفاده قرار بگیرد.
با آموزش می توان نسل جدید نیروها را مانند نسل انقلابی گذشته پرورش داد
مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت با بیان اینکه در گذشته نیروهای کمتری در شرکت فعالیت داشتند، افزود: در حال حاضر 255 نفر با تحصیلات لیسانس و لیسانس به بالا در شرکت فعالیت دارند  و در کل تعداد کل کارکنان شرکت 783 نفر می باشد.
وی با اشاره به اینکه در زمان اجرای طرح‌ها ممکن است از بعضی شرکت‌های پالایشی نیز تعدادی کارشناس به عنوان مامور درخواست کنیم، گفت: سعی می کنیم بیشتر از تجارب، سابقه و خدمات مشاورین استفاده نمائیم.
به گفته وی طبق نمودار سازمانی شرکت،در زمان اجرای طرح بیشتر از 15 نفر کارشناس  به آن تخصیص داده نمی شود که البته در مورد مگا پروژه‌ها این تعداد بیشتر می باشد.
مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت با بیان اینکه ما در این شرکت داشته ای غیر از نیروی انسانی نداریم، تاکید کرد: بنابراین آموزش و ایجاد انگیزه دو رکنی است که سعی می‌کنیم برای نیروهای شرکت فراهم کنیم.
وی با بیان اینکه مدیریت خوب این است که بتواند از توانمندی‌های نیروها به نحو احسن استفاده و فرد مناسب را در سمت مورد نظر منصوب وکار ایشان را پیگیری کند، ادامه داد: به همین منظور نیز برنامه‌های آموزشی برای نیروها در نظر گرفته ایم که بتوانیم نسل جدید نیروها را نیز مانند نسل قدیم صنعت نفت، پرورش دهیم.
به گفته وی در بخش آموزش هم تنها نباید به آموزش زبان و کامپیوتر بسنده کرد، بلکه بایستی مهارت‌های افراد در همه زمینه‌ها تقویت شود.
وی افزود: من معتقدم اگر در نیروهای جدید انگیزه ایجاد و آموزش مناسب داده شود، جای نگرانی وجود ندارد که این نسل نیز همانند نسل انقلابی قدیم از تعهد و تعلق خاطر نسبت به این صنعت برخوردار است.
وی بهترین راهکار تقویت یک شرکت را استقرار شایسته سالاری عنوان کرد و گفت: اگر نفراتی که واجد صلاحیت هستند به کار گرفته نشوند و کسانی که صلاحیت ندارند روی کار بیایند، سرخوردگی، دلسردی و ناامیدی ایجاد می شود که قابل جبران نخواهد بود.
روزآمدسازي استانداردها همیشه در دستور کار شرکت قرار دارد
شریف رازی درباره استفاده از استانداردهای روز دنیا در شرکت گفت: یکی از اقدامات شرکت درسال‌های اخیر به روزرسانی استانداردها بوده که آخرین روزآمدسازي استانداردها در سال 1394 انجام شده است .
وی تاکید کرد: در باره انتخاب تکنولوژی، کار قدری سخت تر است از شرکت‌هایی که صاحب تکنولوژی هستند، پیشنهاداتی دریافت و  به کمک بخش مهندسی خود و یا مشاورین آن را ارزیابی می کنیم؛ در صورتی که آن تکنولوزی از جنبه‌های مختلف ثابت شده و نیازهای ما را به لحاظ اقتصادی و قابلیت بهره برداری و ...جوابگو باشد، آن لیسانس خریداری خواهد شد.
وی افزود: یکی از بزرگترین چالش‌های موجود این است که نفت‌خام‌ها تولیدی در آینده سنگین‌تر، ترش‌تر و  با فلز بیشتر خواهند بود؛ بنابراین شرکت‌های معتبر دنیا در پی این هستند که تکنولوژی جديدایجاد کنند که با کمترین هزينه بتوان این نفت خام ها را به فراورده‌های سبک تبدیل کند.
وی با اشاره به سختگیری‌هایی که سال‌های اخیر در ارتباط با مسائل زیست محیطی به وجود آمده است، گفت: بنا بر استانداردهای جهانی، میزان گوگرد موجود در نفت کوره تا سال 2020 باید به کمتر از 1 درصد برسد و حتی کشتی های قاره پیما هم اجازه استفاده از نفت کوره با گوگرد بالا را نخواهند داشت.

طرح های در دست اجرای شرکت 

وی درباره طرح هایی که هم اکنون از سوی این شرکت در حال اجراست گفت: مهم‌ترین پروژه ما طرح نوسازی پالایشگاه آبادان در قالب فاز 2است که آغاز شده و قرار است ظرف مدت 48 ماه به اتمام برسد.
شریف رازی تاکید کرد: من معتقدم اگر مشکلات بانکی در تامین به موقع مالی نداشته باشیم، این شرکت قادر است که در زمان مقرر این پروژه‌ها را به اتمام برساند.
وی درباره طرح پالایشگاه جدید آبادان توضیح داد: احداث یک پالایشگاه جدید  210 هزار بشکه‌ای شامل احداث واحدهای تقطیر در جو، تقطیر در خلاء، بازیافت گاز مایع، هیدرو کراکر، هیدروژن، بنزین سازی، ایزومریزاسیون، تصفیه هیدروژنی نفتا تصفیه هیدروژنی گازوئیل و نفت سفید، تصفیه گاز ترش یا آمین، بازیافت گوگرد  تولید گوگرد جامد و سیستم آب و برق و بخار در دستور کار این شرکت است که از تیرماه امسال قرارداد آن نافذ و به پیمانکار پیش پرداخت داده شده است. این پالایشگاه با واحد 85 موجود آبادان که ظرفیت آن 150 هزار بشکه در روز است به پالایشگاهی مدرن با ظرفیت 360 هزار بشکه تبدیل خواهد شد و واحدهایی قدیمی که قدمت بعضی از آنها بیش از 70 سال است و اتلاف انرژی در آنها بسیار زیاد است از مدار تولید حذف می گردد.
وی هزینه اجرای این طرح را 2.5 میلیارد یورو عنوان کرد و گفت: این طرح قرار است از طریق فاینانس خارجی تامین مالی شود.
وی با تاکید بر اینکه اساسنامه این شرکت از سال 1385 تغییر یافته و طبق اساسنامه جدید  این شرکت مجاز به انجام پروژه برای بخش خصوصی نیز می باشد، تصریح کرد: پیرو همین تغییرات، مدیریت احداث واحدهای تبدیل نفت‌کوره به مواد سبک شامل بنزین و ال پی جی و پروپیلین،  در پالایشگاه اصفهان نیز جزو طرح های این شرکت است.
وی تشریح کرد: این پروژه که به علت خصوصی سازی پالایشگاه اصفهان و تغییر مدیریت و همچنین به علت تحریم‌ها  مدتی به تعویق افتاده بود، از سال گذشته فعال شده است.
به گفته شریف رازی هزینه اجرای این طرح نیز 1.8 میلیون یورو است که قرار است ظرف مدت 48 ماه به اتمام برسد؛ همچنین با اجرای این طرح حدود 90 هزار بشکه نفت‌کوره پالایشگاه اصفهان به 8 میلیون لیتر بنزین، 2.1 میلیون لیتر گازمایع و 1.2 میلیون لیتر پروپیلن با کیفیت استاندارد روز تولید می شود.
مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت با بیان اینکه این شرکت قرار است در اجرای طرح انتقال نفت خام گوره – جاسک و توسعه بندر جاسک که مجری آن شرکت متن می باشد، به عنوان مشاور مدیریت همکاری نماید، افزود: احداث خط لوله 42 اینچ نفت‌خام به طول 1000 کیلومتر از گوره به جاسک شامل تلمبه خانه و پایانه های مربوطه و ایجاد 10 میلیون بشکه ذخیره سازی نفت خام در جاسک و ایجاد اسکله های تخلیه و بارگیری نفت خام و فرآورده های نفتی به ارزش 2 میلیارد دلار بخشی از این طرح عظیم می باشد.
وی درباره پروژه‌های بخش خطوط لوله و مخابرات شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران نیز اظهار کرد: از جمله طرح های فعال این شرکت در بخش خطوط لوله احداث خط لوله 20 اینچ نائین - کاشان - ری با سرمایه 6000 میلیون ریال و با پیشرفت 70 درصد، احداث خطوط لوله 10 و 14 اینچ تبریز-خوی- ارومیه به طول 260کیلومتر  و تاسیسات جانبی آن با سرمایه   850 / 1 میلیون ریال با پیشرفت67 درصد، طرح تکمیل و توسعه بندرصادراتی ماهشهر با سرمایه 7000 میلیون ریال  با پیشرفت 99 درصد، خط لوله 26 اینچ فرآورده های آبادان - اهواز –شازند-تهران  به طول 430 کیلومتر و تاسیسات جانبی آن با سرمایه 9000 میلیون ریال  با پیشرفت94 درصد، خطوط لوله 26 و 30 اینچ سبزآب- ری بطول 620 کیلومتر با تاسیسات جانبی با سرمایه گذاری 15000 میلیون ریال و با پیشرفت22 درصد و احداث تلمبه خانه و پایانه های جدید آبادان شامل احداث 6 ایستگاه تلمبه خانه و تاسیسات جانبی با سرمایه4000 میلیون ریال می باشد.
طرح های احداث خطوط لوله کنارگذر تهران به قطر 20،24 و 26 اینچ به طول 334 کیلومتر و تاسیسات مربوطه آن و خط لوله بندرعباس/سیرجان/رفسنجان به قطر 26 اینچ  به طول 468 و تاسیسات مربوطه از طرح های در مرحله مناقصه این شرکت می باشند.

شوق بازسازی های شبانه روزی در سال‌های انقلاب

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت درباره خاطراتش از سال‌های گذشته عنوان کرد: "در دوره بازسازی پالایشگاه آبادان این شرکت با سایر نیروها و پیمانکارانی که در پالایشگاه بودند در بازسازی همکاری داشت و قرار بود احداث دو مخزن توسط شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران به انجام برسد. روزی که قرار بود آسفالت روی فونداسیون جدید مخزن با فینیشر پیمانکار پخش شود ، متوجه شدیم که فینیشر که از غنایم دوره جنگ بود و پیمانکار تهیه کرده بود از کار افتاد به ناچار آن را با جرثقیل از روی فونداسیون برداشتیم. در همین زمان مانده بودیم که چطور می توانیم آسفالت را پخش کنیم که راننده گریدر تصمیم گرفت که با گریدر خود، آسفالت را پخش و هموار کند و اتفاقا بسیار هم سطح نهایی کار را خوب انجام داد. می خواهم بگویم در کار شبانه روزی که برای بازسازی پالایشگاه آبادان انجام می شد، چنان روحیه خدمت و شوقی وجود داشت که به هر طریق ممکن می خواستیم کار را به اتمام برسانیم. همه نفرات از دل و جان کار می کردند و من امیدوارم که باز هم نسل جدید که وارد میدان می شوند، از چنین روحیاتی برخوردار باشند و به صنعت نفت احساس تعلق خاطر داشته باشند."

 ثبت دیدگاه ها

نام و نام خانوادگی: پست الکترونیک:
نظرات: *
کد امنیتی: *
تمام حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران می باشد