پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

اخبار

سال رونق تولید
EN

خبر و رسانه

اخبار
گالری عکس
گالری فیلم
  • پرینت گرفتنپرینت
  • خبرنامهعضویت خبرنامه
  • RSSRSS
  • به اشتراک گذاشتن
مجری طرح بهبود فرایند بهینه سازی پالایشگاه اصفهان اعلام کرد:
اتمام پروژه بهبود فرآیند ضلع شمالی پالایشگاه اصفهان در سال جاری
​ مجری طرح بهبود فرایند بهینه سازی پالایشگاه اصفهان در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: پروژه بهبود فرایند و بهینه سازی ضلع شمالی پالایشگاه اصفهان با هدف کاهش نفت کوره تولیدی این شرکت، امسال به بهره برداری می رسد.


عباس صالحی نژاد، مسئول اجرای دو پروژه پالایشگاه اصفهان با بیان اینکه مجری این طرح شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است، گفت: پروژه نخست (پروژه U.R.P ) به ارزش 100 میلیون یورو مراحل پایانی خود را می گذراند.
وی درباره این پروژه توضیح داد: قرارداد طرح  بهبود فرایند و بهینه سازی ضلع شمالی پالایشگاه اصفهان در تاریخ 6 خرداد 94 منعقد شد که در تابستان امسال به بهره برداری خواهد رسید.
وی پروژه U.R.P را شامل چهار بخش عنوان کرد و گفت: احداث واحد تقطیر شماره سه به ظرفیت 120 هزار بشکه در روز، احداث واحد گاز مایع به ظرفیت 9200 بشکه در روز، احداث واحد تصفیه نفت سفید به ظرفیت 16 هزار بشکه و احداث خطوط ارتباطی همه واحدها مجموع این پروژه را تشکیل می دهد.
صالحی نژاد کاهش نفت کوره تولیدی پالایشگاه اصفهان را از اهداف این پروژه نخست عنوان کرد و افزود: با جایگزین کردن واحد تقطیر شماره سه به جای سیستمی که اکنون در حال بهره برداری می باشد ، نفت کوره تولیدی این پالایشگاه کاهش خواهد یافت.
وی ادامه داد: همچنین تامین 30 درصد خوراک واحد بنزین سازی و رفع تنگناهای عملیاتی از دیگر اهداف اجرای این طرح به شمار می رود.
صالحی نژاد با بیان اینکه منابع مالی طرح از محل پالایشگاه تامین شده است، یادآوری کرد: اخرین پیشرفت کلی پروژه 91.5 درصد بوده که بخش مهندسی 94 درصد، بخش خرید 97 درصد و بخش اجرا 79 درصد پیشرفت داشته است.
به گفته وی هم اکنون حدود 620 نفر در سایت مشغول به کار هستند.
مجری طرح U.R.P پالایشگاه اصفهان با اشاره به اینکه سعی شده است که قطعات از داخل کشور تامین شود، اظهار کرد: کالاهای خرید داخلی از نظر رقمی حدود 65 درصد را دربر می گیرد 35 درصد مابقی، خارجی است.
صالحی نژاد درباره پروژه ضلع جنوبی پالایشگاه نیز گفت: مبلغ قرارداد این طرح 1.9 میلیارد یورو است که مقرر شده از خط اعتباری کشور کره تامین شود.
وی افزود: با اجرای این طرح نفت کوره تولیدی پالایشگاه به میزان 10 میلیون لیتر در روز کاهش یافته و در مقابل محصول بنزین به میزان 5/ 8  میلیون لیتر در روز، گاز مایع به میزان 2 میلیون لیتر در روز افزایش می یابد.
علاوه بر آن محصول جدید پروپلین به میزان 2 /1 میلیون لیتر تولید خواهد شد که در پتروشیمی ها به عنوان خوراک مورد استفاد قرار  می گیرد.
ضمناً پس از اجرای طرح کیفیت محصولات تولیدی ارتقاء یافته و پالایشگاه قادر به تولید محصولات سازگار با محیط زیست و هم چنین مطابق با استانداردهای جهانی یورو 4 و 5 خواهد بود.
صالحی نژاد تصریح کرد: کارفرمای طرح بهبود فرایند بهینه سازی ضلع جنوبی، شرکت پالایش نفت اصفهان، مجری، شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران و پیمانکار آن نیز شرکت دایلم کره خواهد بود.
وی مدت قرارداد را 4 سال اعلام کرد و افزود: عملیات اجرایی پروژه آغاز نشده و طرح تنها در بخش مهندسی 30 درصد پیشرفت داشته است.
صالحی نژاد با بیان اینکه برای تامین منابع مالی اقدامات خوبی انجام شده است، اظهار کرد: معرفی طرح به سازمان سرمایه گذاری جهت استفاده از خط اعتباری، نهایی سازی قرارداد تجاری و امضا و مبادله با شرکت دایلم در اسفند سال 95، انجام مطالعات اقتصادی طرح توسط شرکت اکسنس، صدور گواهی مسدودی ارز، انتخاب بانک ملت به عنوان بانک عامل و ... از جمله این اقدامات است.​

 ثبت دیدگاه ها

نام و نام خانوادگی: پست الکترونیک:
نظرات: *
کد امنیتی: *
تمام حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران می باشد