پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

اخبار

EN

خبر و رسانه

اخبار
گالری عکس
گالری فیلم
  • پرینت گرفتنپرینت
  • خبرنامهعضویت خبرنامه
  • RSSRSS
  • به اشتراک گذاشتن
طعم ترش نفت خام درهزار لای سبزآب - ری
​روزانه میلیون ها لیترنفت خام از طریق 14هزارکیلومترخط لوله و تاسیسات جانبی آن (تلمبه خانه ها وایستگاه های پمپاژو ...)، مسیرهای دور و نزدیک در دل کوه ها و دشت ها را می پیمایند تااین کالای با قابلیت تبدیل به محصولات با ارزش اقتصادی بالا،به مصرف کنندگان آن برسد.

​گاه درصد سولفور یاهمان گوگرد موجود دراین کالا(نفت خام) آنقدر بالاست که انتقال آن باخطوط لوله معمولی امکان پذیرنیست؛به دیگر معنا، نفت خام درون خطوط لوله انتقال آنقدر"ترش" ومیزان خورندگی آن بالاست که انتقال آن باید باخطوط لوله بامقاومت بالا انجام شود.خط انتقال نفت سبزآب–ری،خطی باهمین مشخصه است وشرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران اجرای آن را به عهده دارد.

آنچه می خوانید گفت وگویی است باغلامرضا سالاروند-مجری طرح خط انتقال نفت خام ترش سبزآب–ری؛خطی بامشخصه های ویژه ترازخطوط معمولی انتقال نفت خام وازمعدود خطوطی است که قراراست نفت خام ترش دریافتی ازحوزه های نفتی را به پالایشگاه های کشورانتقال دهد.


فکرمی کنم درابتدا بهتراست معرفی ازطرح خط انتقال نفت خام ترش سبزآب ری داشته باشید.

خطوط انتقال به منزله شریان هایی هستند که نفت خام وفرآورده های نفتی را ازمبادی تولید به نقاط مصرف منتقل می کنند.اما نکته مهم دراین میان سیالی است که ازطریق این خطوط منتقل می شود.خط انتقال سبزآب – ری،قراراست نفت خام ترش رابه پالایشگاه هایی مانند کرمانشاه (آناهیتا) و اراک و تهران منتقل کند.

بنابراین عمده هدف این طرح،انتقال نفت خام ترش حوزه نفتی دزفول شمالی به پالایشگاه های کرمانشاه، اراک و تهران وشیرین سازی آن جهت تبدیل به محصولات نفتی است.

 شروع این خط لوله هم از "سبزاب" استان خوزستان و به قولی"دزفول شمالی" است که باپیمودن مسافت حدود 620 کیلومتربه منطقه ری (پالایشگاه تهران) دراستان تهران می رسد.


چه دلیلی موجب شد تا طراحی وساخت این خط لوله در دستور کار قرار گیرد؟

با توجه به افزایش تولید نفت خام در حوزه دزفول شمالی این مهم موجب شده است تا طراحی و احداث خط لوله سبزاب –ری در دستور کار قرارگیرد.


 ویژگی خط انتقال نفت خام ترش سبزآب ری در چیست؟

همانطورکه پیش تراشاره شد ودرعنوان این طرح هم آمده، خط لوله سبز آب – ری "نفت خام ترش"را منتقل خواهد کرد.نفت خامی که درصد سولفور(گوگرد)آن بالاست به طوری که باخطوط لوله موجود انتقال دهنده نفت خام شیرین و دیگرفرآورده ای نفتی،امکان جابه جایی آن نیست و اگر هم باشد در کوتاه ترین زمان ممکن موجب خورندگی خط و از بین رفتن آن می شود.

خط لوله ای که ازآن صحبت می کنید باید ازاستاندارد ویژه ای برخوردار باشد.اینطور نیست؟

بله دقیقا همینطوراست.استاندارد خط لوله سبزآب–ری،"نیس" است. استانداردی بین المللی که درمقابل خورندگی نفت خام ترش، مقاومت بالایی دارد ومانع از خوردگی لوله درکوتاه مدت می شود.


درباره مسیر این خط لوله توضیح بیشتری می دهید؟

این خط لوله ازسبزاب اندیمشک دراستان خوزستان شروع می شود و بنابرطراحی،نفت خام ترش حوزه دزفول شمالی راجمع آوری وبه منظور شیرین سازی و تبدیل به  فرآورده، به پالایشگاه های کرمانشاه (آناهیتا) ، امام خمینی (ره) شازنداراک،شهید تندگویان (تهران)وپالایشگاه تبربزانتقال می دهد.


ظرفیت انتقال نفت خام ترش از خط لوله سبزاب ری چقدر است؟

این خط لوله در سه اندازه اینچ –قطر وبه صورت تلسکوپی اجرا خواهد شد به این معنا که ازسبزاب خوزستان تا تلمبه خانه تنگ فنی دراستان لرستان 30 اینچ،ازتنگ فنی تا پالایشگاه امام خمینی(ره)شازند اراک استان مرکزی 26 اینچ واز پالایشگاه امام خمینی (ره) تا پالایشگاه شهید تندگویان تهران نیز18 اینچ خواهد بود.


دلیل  تلسکوپی بودن این خط لوله چیست؟

دلیل اجرای تلسکوپی خط لوله سبزاب–ری هم این است که در حدود 620کیلومترمسیری که ازخوزستان تا تهران طی می کند،سه مرحله برداشت از آن صورت می گیرد.

درمرحله نخست 155هزاربشکه نفت خام ترش ارسالی ازحوزه دزفول شمالی(سبزاب) درتلمبه خانه تنگ فنی به منظور پالایش درپالایشگاه  نفت کرمانشاه (آناهیتا) برداشت خواهد شد.

مرحله دوم برداشت از خط انتقال نفت خام ترش سبزاب –ری در اراک خواهد بود.دراین مرحله هم 190هزاربشکه نفت خام ترش برای پالایش در پالایشگاه امام خمینی(ره) برداشت خواهد شد.

درآخرین مرحله نیزبقیه نفت خام ترش که 105 هزاربشکه است در پالایشگاه شهید تند گویان تهران برداشت و پالایش می شود.

برداشت هایی که درطول مسیرخط انجام خواهد شد،حجم انتقال سیال دورن آن را کاهش خواهد داد بنابراین، قطرلوله نیزباید متناسب با حجم سیال کم شود.به همین دلیل، طراحی واجرای خط لوله سبز اب-ری تلسکوپی خواهد بود.بنابراین توضیحات،طراحی انتقال نفت خام ترش از این خط لوله تلسکوپی روزانه،450 هزاربشکه نفت خام ترش خواهد بود.


طرح احداث خط انتقال نفت خام ترش  سبزاب ری،چه زمانی کلید خورده است؟

شروع اولیه طرح به سال 1393برمی گردد اما به دلیل برخی مسائل از جمله کمبود منابع مالی،این طرح درسه مرحله دچارتوقف ودر نهایت آبان ماه سال 1394 فعالیت های اجرایی آن ازسرگرفته شد.


با توجه به توقف ایجاد شده دراجرای طرح،چه زمانی را برای پایان آن پیش بینی کرده اید؟

زمان بندی اولیه در نظر گرفته شده برای این طرح 3 ساله بود یعنی احداث خط انتقال نفت خام ترش سبزاب – ری می بایست در97 پایان می یافت اما درپی توقف های پیش آمده به دلیل مسائلی همچون تحصیل اراضی، محیط زیست وکمبود منابع مالی،این زمان بندی نیزتحت تاثیرقرار گرفت و زمان اجرا طولانی تر شد.

هم اکنون نیز پروژه خط اتتقال نفت خام ترش سبزاب – ری با مشکلات مالی به ویژه تامین منابع ارزی روبه روست اما برای شکستن این سد تلاش زیادی شده است تا پروژه پیش برود.

با توجه به تمدید سه ساله اجرای طرح سبزآب / ری،امیدواریم این طرح فارغ ازمشکلات مالی و موارد پیش گفته،طی دو سال آینده پایان یابد.


برآورد مالی اولیه برای اجرای طرح سبز آب ری چقدر بوده است؟

برآورد مالی اولیه این طرح به دو بخش ریالی وارزی تقسیم می شود که بخش ریالی آن 488 میلیارد تومان وبخش ارزی آن نیز 44 میلیون یورو بوده است.ناگفته نمانداین برآوردها به سال 93 مربوط می شود و برآوردهای بعدی که به تمدید سه ساله پروژه و آغاز آن درسال 94 مربوط است،این ارقام تعدیل و بیش از اینها خواهد بود.

 

منظور از تعدیل شدن چیست؟

وقتی پروژه ای زمان بندی وشروع می شود،روزی که پیمانکار قیمت را باتوجه به زمان اجرای طرح اعلام می کند بنابراعلام شاخص های بانک مرکزی تعدیل قیمتی (افزایش سالانه قیمت ها)را هم در نظر می گیرد.

درطرح سبزاب–ری این تعدیل قیمتی ازسه سال به 6سال افزایش یافته و به همین دلیل برآورد مالی اجرای طرح سبزاب - ری براساس 6سال در نظرگرفته شده است.

توضیح ساده آن این است که پروژه تحت تاثیرقیمت اجرامی شود.در طرح سبزآب -ری اگراین طرح به دلیل کمبود منابع مالی و سایر موارد پیش گفته متوقف نمی شد، به طور حتم باقیمت کمتری پایان می یافت اما سه مرحله توقف مالی و افزایش سالانه قیمت ها،موجب شد هزینه اجرای پروژه بالا رود به همین خاطر برآورد اولیه مالی پروژه خط انتقال نفت خام ترش سبزآب–ری با برآورد ثانویه آن تفاوت دارد و بیشتر خواهد شد.


با درنظر گفتن این موضوع(تعدیل قیمت)برآورد ثانویه شما برای اجرای طرح احداث خط انتقال نفت خام ترش سبزآب ری چقدر است؟

با توجه به این که تعدیل قیمت ها به شاخص های مختلفی ازجمله تورم سالیانه بستگی دارد خیلی نمی توان عدد دقیقی عنوان کرد اما می توان گفت سالانه بین 13تا 20 درصد افزایش قیمتی رخ می دهدواگر این عدد را مبنا قرار دهیم،مبلغ اجرای طرح سبزاب-ری تا زمان تکمیل،با همین میزان افزایش سالانه 13 تا 20 درصد رو به رو خواهد بود.

این افزایش قیمت به دلیل طولانی شدن زمان اجرای پروژه به ویژه در بخش ارزی آن، اجتناب ناپذیر است.


باتوجه به افزایش قیمتی که دراجرای طرح رخ داده است آیا هنوز احداث آن صرفه اقتصادی دارد؟

دراجرای پروژه احداث خط انتقال نفت خام ترش سبزاب– ری، حتی اگر طرح با قیمت بالایی اجرا شود،چون موضوع انتقال نفت خام ترش با خط لوله است واین شیوه انتقال مزیت های متعددی ازجمله ایمنی بالادر انتقال  دارد، به طورحتم توجیه اقتصادی دارد.

مهم ترین ویژگی خط انتقال سبزآب– ری این است که نفت خام ترش در آن جریان می یابد،بنابراین بایدازمقاومت بسیار بالایی دربرابرخورندگی برخوردارباشد.این مقاومت بالادرلوله های انتقال نفت خام ترش که استاندارد "نیس"را دارد وجود دارد وانتقال نفت خام ترش حوزه دزفول هم با همین نوع لوله انجام خواهدشد.

بنابراین،ایمنی بالا درانتقال نفت خام ترش، کاهش تصادفات جاده ای وجلوگیری ازآسیب رسانی به محیط زیست، موضوعات دیگری هستند که اجرای طرح خط انتقال نفت خام ترش سبز آب – ری را توجیه پذیر می کنند.

ازطرفی دیگراگرانتقال 450هزاربشکه نفت خام ترش به جای خط لوله با نفتکش جاده پیما انجام شود،روزانه باید حدود 3560 دستگاه تانکر20 هزار لیتری با 4 کیلومترطول درجاده های کشورحرکت کنند ومحموله های خود را خود را به پالایشگاه ها برسانند.ضمن این که ترافیک وتصادف های جاده ای با این شیوه حمل، دور از انتظار نخواهد بود.

بنابراین اجرای طرح احداث خط انتقال نفت خام ترش سبزآب - ری از هر منظرکه به آن نگاه شود،توجیه پذیراست،حتی اگربا هزینه بالایی انجام شود.


تاسیسات جانبی انتقال نفت خام ترش به وسیله خط لوله سبزاب ری، چه مواردی را شامل می شود؟

در مسیراین خط لوله انتقال نفت خام ترش،شش تلمبه خانه و دو پایانه احداث خواهد شد که آنها نیز باید ازاستاندارد "نیس(NACE)" برخوردار باشند

سبزاب،تنگ فنی،آسار-پل بابا حسین- رازان،شازند و پایانه های شهید مهدوی قم ری،مراکزی هستند که دراین مسیرحدود 620 کیلومتری احداث خواهند شد.


فاصله این تلمبه خانه ها از هم چقدر خواهد بود؟

 سبزآب تا تنگ فنی 102 کیلومتر،تنگ فنی تا آسار 33 کیلومتر،آسار تا پل بابا 72 کیلومتر، پل بابا تا رازان39 کیلومتر، رازان تا شازند90 کیلومتر، شازند تا شهید مهدوی قم 142 و از شهید مهدوی قم تا ری 134 کیلومتر است.


استاندارد "نیس" درباره تلمبه خانه ها هم رعایت شده است؟

بله ، ازآنجا که سیال درون خط لوله سبزآب – ری نفت خام ترش است،تلمبه خانه های مسیر برداشت نیزباید درمقابل خورندگی مقاومت بالایی داشته باشند.از این رو،آنها نیز بایداستاندارد"نیس"را داشته باشند تا بتوانند نفت خام ترش را به پالایشگاه های مسیر خط انتقال دهند.


آیا خطی مشابه خط لوله سبزآب ری که استاندارد"نیس"را داشته باشد در کشور فعال است؟

بله.خط لوله گوره به جاسک،خط لوله انتقال نفت خام ترشی که همین استاندارد(نیس) را دارد و سبزاب–ری نیز یکی از معدود خطوط انتقال نفت خام ترش با استاندارد بین المللی "نیس" است.

نفت خام ترش درصورت انتقال باخطوط لوله معمولی درمدت زمان کوتاهی علاوه برآسیب رسانی به خط لوله،به تلمبه خانه های واقع در مسیر و تاسیسات جانبی آنها صدمه می زند وهزینه های هنگفتی نیز به صنعت خط لوله تحمیل می کند.


هم اکنون این طرح(سبزاب ری) در چه مرحله ای است؟

طرح به دو قسمت ساخت خط لوله وساخت تاسیسات جانبی(هفت تلمبه خانه) تقسیم شده است وکنسرسیومی متشکل ازسه شرکت(نصرمیثاق اهواز،ناردیس وستیران)به عنوان پیمانکاراصلی،مسئولیت اجرای آنها را به عهده دارد.

با توجه به حجم پروژه(احداث حدود 620 کیلومترخط لوله و تلمبه خانه) گستره بندی با نظارت شرکت ملی مهندسی وساختمان نفت ایران از سوی کنسرسیوم اجرای این طرح انجام و کار به سه گستره تقسیم شده است و پیمانکاران مختلفی زیرنظر کنسرسیوم یاد شده در این گستره ها فعال شده اند.

عملیات اجرایی  که عمدتا مربوط به سیویل (ساختمان) است در شش تلمبه خانه شروع و 70تا75 درصد عملیات سیویل آنها انجام شده است.

برای مثال ساختمان کنترل هرهفت تلمبه خانه ساخته وسیستم های خنک کننده (اچ وک HVAC )،همچنین روشنایی آنها نیزنصب شده است.

دربرخی تلمبه خانه ها جاده سازی ومحوطه سازی ها هم انجام شده است وپس ازسیویل، فعالیت های مکانیکال مانند لوله گذاری شروع خواهد شد.


لوله های مورد نیاز داخل تلمبه خانه ها تامین شده است؟

ازآنجا که لوله ای بااستاندارد "نیس" درکشورتولید نمی شود و باید از خارج تامین شود،ثبت سفارش آنها انجام شده وانتظار می رود تا یک ماه آینده عملیات مکانیکال طرح در تلمبه خانه ها نیز شروع شود.


برای تامین حدود 620 کیلومترخط لوله طرح انتقال نفت خام ترش سبزآب ری  چه اقداماتی شده است؟

تامین خط لوله این پروژه به عهده شرکت ملی مهندسی وساختمان نفت است. به همین منظورسال گذشته مناقصه ای برگزارشدوبا برنده شدن یک شرکت، قرارداد آن امضا شد.

پیرواین قرارداد،شرکت برنده مناقصه موظف به تامین ورق لوله با استائدارد "نیس" شده وهم اکنون تامین 10تن آن درشرف ثبت سفارش است که به محض ورود به گمرک ایران وترخیص آن،برای نورد شدن به کارخانه های لوله سازی هدایت خواهد شد.


کل طرح (احداث خط لوله و تلمبه خانه های مربوط) در چه مرحله ای قرار دارد؟

طرح احداث خط لوله انتقال نفت خام ترش و هفت تلمبه خانه مسیر آن به روش ئی پی سی) EPC)اجرا می شود به طوری که هم اکنون 90 درصد بخش ئی (طراحی)،28 درصد بخش سی(خرید) و 42 درصد بخش سی(اجرا) انجام شده است.


طرح احداث خط انتقال نفت خام ترش سبزآب ری، برای چند نفر اشتغال زایی کرده است؟

هم اکنون در این پروژه برای 200 نفر به طورمستقیم و برای450 نفر به طور غیر مستقیم ایجاد شغل شده است و با ورود به مراحل بعدی طرح و پیشرفت بیشتر آن این اعداد افزایش خواهد یافت.


حرف و سخن دیگری هست که بخواهید بگویید؟

حرف خاصی نیست جزاین که خطوط لوله انتقال نفت معمولا  زیر زمین مدفون هستند ودرمعرض دید نیستند.تلاش های زیادی برای احداث خطوط وانتقال نفت خام وانواع فرآورده های نفتی درشرایط سخت  دشوارجوی و جغرافیایی انجام می شود تا این شریان ها از حرکت باز نایستند.این مهم جزء با همدلی و کوشش های کم نظیر همکاران خوب و پرتلاش ما در مجموعه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و همکاران بهره بردار در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران ممکن نخواهد بود.

در خاتمه آرزو می کنم با اجرای هرطرح درهربخش ازصنعت نفت، کشور نیز به سمت عمران  آبادی بیشتر گام بردارد.​

 ثبت دیدگاه ها

نام و نام خانوادگی: پست الکترونیک:
نظرات: *
کد امنیتی: *
تمام حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران می باشد