پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

اخبار

EN

خبر و رسانه

اخبار
گالری عکس
گالری فیلم
  • پرینت گرفتنپرینت
  • خبرنامهعضویت خبرنامه
  • RSSRSS
  • به اشتراک گذاشتن
پروژه های جانبی صنعت پالایش یکی یکی به نتیجه می رسند؛
خط لوله انتقال آب بهمنشیر به پالایشگاه آبادان در آستانه بهره برداری
​صنایع پالایشی به تبع ماهیت فنی خود نیاز به منابع خنک کننده آبی دارند.پالایشگاه بزرگ آبادان نیز از این قاعده فنی مستثنی نیست.خوراک آبی پالایشگاه ابادان طی همه سال های گذشته از محل رودخانه اروند تامین می شد اما پس از تغییراتی که در ترکیبات این آب بوجود آمد، نیاز به رفع احتیاج منابع آبی جدید برای این مجموعه پالایشی قوت گرفت.بر همین اساس طرحی بنام پروژه احداث خط لوله آب از رودخانه بهمنشیر به پالایشگاه ابادان در دستور کار قرار داده شد تا پالایشگاه آبادان مراحل تولیدی خود را با استفاده از آب شیرین این رودخانه بدون دغدغه ادامه دهد.

​چالش های اولیه در این طرح مورد بررسی قرار گرفت تا ضمن حفظ همه استانداردهای زیست محیطی وخدشه وارد نیامدن به منابع طبیعی منطقه،انتقال آب خام به پالایشگاه آبادان به مطلوب ترین شکل و ممکن دراسرع وقت به انجام برسد تا این مجموعه پالایشی همچنان به امر تولید بپردازد.

شهداد فروتن مجری طرح احداث خط لوله آب از رودخانه بهمنشیر تا پالایشگاه آبادان در گفتگو با خبرنگار ما ابعاد این پروژه را تشریح کرد  وگفت:آب مورد نیاز پالایشگاه آبادان باید شیرین باشد تا مراحل خنک کاری فرآیند پالایش نفت  وتولید فرآورده ها به درستی صورت بگیرد و بر همین اساس وقتی به دلایل مختلف ترکیبات آب رودخانه اروند تغییر پیدا کرد و املاح معدنی و نمکی این آب زیاد شد چاره ای جز تامین آب از محل جدید باقی نماند وطبعا تامین خوراک آبی این پالایشگاه نیازمند طرحی جدید بود.

وی افزود:خلاصه طرح احداث خط لوله آب از رودخانه بهمنشیر تا پالایشگاه آبادان، استقرار حدود 7 کیلومتر خط لوله در دو رشته با قطر 48 اینچ است که در حدفاصل رودخانه بهمنشیر تا پالایشگاه آبادان قرار دارد.

فروتن اضافه کرد:این خط لوله به همراه 2 ایستگاه پمپاژ و تجهیزات مربوطه وجانبی مانند پست برق،اتاق کنترل، و همچنین بازسازی واصلاح لاگون های موجود و بخش حراستی خلاصه ای ازاین پروژه است که با بهره برداری ازآن اهداف مورد نظر نیز به تحقق می رسد.

مجری طرح احداث خط لوله آب از رودخانه بهمنشیر تا پالایشگاه آبادان ادامه داد:دو خط لوله طرح مذکور هرکدام به طول 3.5 کیلومتراحداث شد و همه بخش های جانبی این طرح درحالی اجرایی شد که پروژه یادشده مشاور خاصی برای کار نداشت و در حقیقت متخصصان و کارکنان شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران این مشاوره را به انجام رساندند.

وی در خصوص میزان سرمایه گذاری این طرح نیز گفت: دراحداث خط لوله آب ازرودخانه بهمنشیر تا پالایشگاه آبادان در برآورد کلی 700 میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شد وپیمانکاری این پروژه نیز به قرارگاه خاتم الانبیا واگذار شد.

فروتن افزود:دراین طرح دوتلمبه خانه احداث شده است که تلمبه خانه اول در کنار رودخانه ساخته شده تا آب رودخانه را توسط 4 الکتروپمپ و دو دیزل پمپ دریافت و به لاگون های یک و دو تزریق کند تا وقتی آب مورد نیاز در این استخرها جمع آوری شد به ثبوت لازم برسد .

مجری طرح احداث خط لوله آب از رودخانه بهمنشیر تا پالایشگاه آبادان با بیان این که آب منتقل شده به لاگون های اولیه آماده انتقال به استخر سوم که حجمی بزرگتر دارد می شود گفت:تلمبه خانه بعدی آب تثبیت شده را به دو خط لوله 48 اینچ می فرستد تا به پالایشگاه برسد.

این مقام مسئول در خصوص آخرین وضعیت اجرای این طرح نیز اظهار کرد:این بخش از پروژه به تازگی تحویل موقت شد و یکی از خطوط زیر باررفت وبرای تست، تحت فشار قرار گرفت که نتایج مثبت ومطلوب آن تاییدشد،اما خط دوم در تست های اولیه کمی افت فشار نشان داد که با بررسی متخصصان، ابعاد این تست نیز مورد بررسی قرار گرفت.بر این اساس بزودی این تست نیز به انجام خواهد رسید تا اشکالات موجود برطرف شود وبی شک طرح احداث خط لوله آب رودخانه بهمنشیر تا ایام دهه مبارک فجر به مدار کار وارد شده و از همه ظرفیت موجود آن استفاده خواهد شد.

 ثبت دیدگاه ها

نام و نام خانوادگی: پست الکترونیک:
نظرات: *
کد امنیتی: *
تمام حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران می باشد