پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

اخبار

EN

خبر و رسانه

اخبار
گالری عکس
گالری فیلم
  • پرینت گرفتنپرینت
  • خبرنامهعضویت خبرنامه
  • RSSRSS
  • به اشتراک گذاشتن
ضربان شاهرگ پالایشگاه های جدید کشوردر کالبد نایین، کاشان و ری
​ترسیم جغرافیای توسعه اقتصادی کشور و نقشه راه رشد صنعت نفت ایران دربسیاری از مقاطع وامدار ارتقایی است که صنایع نفتی وپالایشی برای آن ترسیم کرده است و بی تردید، چنین اقتداری تنها بابه منصه ظهور رساندن طرح های بزرگ صنعت انتقال نفت خام و فرآورده محقق شده است.در میان این طرح ها، پروژه احداث خط لوله 20 اینچ فرآورده های نفتی نایین/کاشان/ری یکی از اقدامات سترگی است که در شرایط سخت اقتصادی کشور رقم خورده است.
​ترسیم جغرافیای توسعه اقتصادی کشور و نقشه راه رشد صنعت نفت ایران دربسیاری از مقاطع وامدار ارتقایی است که صنایع نفتی وپالایشی برای آن ترسیم کرده است و بی تردید، چنین اقتداری تنها بابه منصه ظهور رساندن طرح های بزرگ صنعت انتقال نفت خام و فرآورده محقق شده است.در میان این طرح ها، پروژه احداث خط لوله 20 اینچ فرآورده های نفتی نایین/کاشان/ری یکی از اقدامات سترگی است که در شرایط سخت اقتصادی کشور رقم خورده است.
شمارش معکوس این طرح درحالی آغاز شده است که شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران عهده دار دیگر طرح های زیر بنایی در بخش پایین دستی نفت شامل صنایع پالایشی،ذخیره سازی و انتقال و توزیع نفت خام و فرآورده های هیدروکربوری نیز هست.
این شرکت فعالیت اصلی خود را از گذشته های دوربا عنوان "مدیریت طرح های مخصوص" آغاز کرده و می توان گفت از زمانی که پالایشگاه تهران شروع به کار کرد، رویکردهای فنی و توسعه ای این بخش از صنایع نفتی کشور در دل شرکت ملی نفت ایران عینیت یافت.
اینک به فاصله 50 واندی سال، طرح های عظیم پالایشی و انتقال نفت و فرآورده در اختیار این شرکت است که در این میان طرح احداث خط لوله نائین/کاشان/ری، برگ زرین دیگری از فعالیت های متخصصان داخلی را در کتاب توسعه نفتی ایران جای داده است.
برای آشنایی بیشتر با این طرح  و کم و کیف فنی و اجرایی آن با مهندس سید حسن میرسلطانی،مجری پروژه مذکور که ازمدیران بسیار باتجربه صنعت نفت است به گفتگو نشسته ایم تا از این منظربا فراز وفرودهای صنعت انتقال نفت و فرآورده بیشتر آشنا شویم.
میرسلطانی 42 سال است که درصنعت نفت کار می کند و تاکنون مدیریت اصلی بسیاری از طرح هایی از این دست را به عهده داشته و می توان گفت هم اکنون با کوهی ازتجربه، دست آوردهای فنی و اجرایی ومدیریتی خود را دراختیار نسل جوان قرار داده تا آنها نیز ادامه دهنده ترسیم چشم انداز آینده این صنعت در کشور باشند.
او می گوید شرح ابعاد این پروژه می تواند تا حدود زیادی به ما کمک کند تا دریابیم صنعت انتقال نفت و فرآورده در ایران همپای توسعه صنایع نفتی کشور و بلکه با شتابی بیشتر پیش می رود.
به تعبیری، خط لوله نائین/ کاشان/ری، شاهرگ اصلی انتقال تولیدات پالایشگاه های جدید کشور به مرکز خواهد بود که در یک کلیت، دستاوردها و مزیت های بسیاری را برای صنعت نفت ایران به ارمغان خواهد آورد.
احداث 415 کیلومتر خط لوله به قطر 20 اینچ و به همین میزان استقرار ونصب کابل فیبر نوری، در کنار توسعه مرکز انتقال نفت و احداث ده دستگاه مخزن با مجموع ظرفیت 300 میلیون لیتر در نایین و همچنین به کار گیری 4 دستگاه پمپ اصلی در نایین  و4دستگاه نیز در کاشان، می تواند قابلیت انتقال 200 هزار بشکه نفت و فرآورده راعملیاتی کند.
وی همچنین با اشاره به این که تا پیش از این صنعت نفت ایران بشدت وابسته به شرکت های خارجی بوده ،به گونه ای که حتی احداث جایگاه های سوخت نیز به عهده نیروهای غیر بومی گذاشته می شد، می گوید: اینک بخش عمده تاسیات صنعت پالایش و پخش و انتقال فرآورده های هیدروکربوری توسط متخصصان داخلی صورت می گیرد و در بخش پیمانکاری پروژه خط لوله نائین/کاشان/ری از مشارکت شرکت هایی مانند دانیال پترو،جهادنصر اهواز، مهندسین مشاور بینا و خدمات گسترش صنعتی ایران استفاده شده است.
میرسلطانی می افزاید: تلمبه خانه های این خط از نایین آغاز می شود و در کاشان به تلمبه خانه دوم می رسد ودر نهایت خط لوله به پایانه ری متصل می شود.میدانیم که پایانه ری در حقیقت یک هاب استراتژیک در حوزه نفت و فرآورده است، چون تجمیع مقدار بسیار زیادی از نفت خام ها و فرآورده های منتقل شده، از همین پایانه، تمام مناطق شمال غربی و شرقی را با حدود 15 خط لوله دیگرتغذیه و  تامین می کند. 
  وی ادامه می دهد: موضوع قابل اشاره در خصوص خط لوله 20 اینچ نائین/کاشان/ری این است که این خط لوله در حقیقت تولیدات پالایشگاه های جدید کشور مانند پالایشگاه عظیم میعانات گازی ستاره خلیج فارس و پالایشگاه هرمز که قرار است در آینده ای نه چندان دور احداث شود را به مرکز ری منتقل می کند.وی تاکید می کند که تولیدات نفت و فرآورده به شکل کلی از دونقطه کشور در جنوب به مرکز منتقل می شود که یکی از سمت آبادان است و دیگری از منطقه بندرعباس.
میر سلطانی تصریح می کند که مجموعه آبادان به دلیل قدمت صنعت نفت و انتقال بسیار تاریخی تر است و شاید بیش از 90 سال است ساخته شده و با دوخط 16 و 10 اینچ در تمام این سال ها وظیفه خود را به انجام رسانده است اما با این حال می توان عملا گفت که تاسیسات ری قدمتی حتی بیشتر از پالایشگاه تهران دارد.
وی در خصوص انتقال نفت و فرآورده از بندرعباس به تهران نیز می گوید: خط لوله نائین/کاشان/ری در واقع ادامه خط لوله 26 اینچ بندرعباس است که پیش از این وقتی فرآورده را به نائین می رساند بعد به سوی اصفهان و از آنجا به تهران تغییر مسیر می داد، اما خط لوله جدید، مسیر طویل انتقال نفت و فرآورده را تاحدود 150 کیلومتر کوتاه تر می کند که خود این موضوع یکی از نقاط برجسته این پروژه است.این در حالی است که با احداث این خط لوله نیازمندی به انتقال نفت و فرآورده توسط تانکرهای جاده ای تقریبا به صفر می رسد و 3 استان اصفهان، مرکزی و تهران از طریق این خط تغذیه می شوند.در حقیقت شهرستان کاشان هم از این پس نیاز به انتقال توسط تانکرهای جاده ای نخواهد داشت.
میرسلطانی می افزاید:پالایشگاه ستاره خایج فارس سه "ترین" یا ردیف دارد که تا این زمان یک ترینش به تولید رسیده است ودر صورتی که دو ترین دیگر هم به مدار متصل شود می تواند از طریق همین خط لوله انتقال نائین/کاشان/ری، فرآورده هایش را منتقل کند، مضافا بر این که همانطور که گفته شد احداث پالایشگاه هرمزبا مشارکت بخش خصوصی نیز در دستور کار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران قرار گرفته است. 
مدیر پروژه احداث خط لوله نائین/کاشان/ری ادامه می دهد: باسقف تولیدی 36 میلیون لیتری ستاره خلیج فارس، ظرفیت انتقال این خط به 200هزار بشکه در روز خواهد رسید.
وی با اشاره به این که این پروژه در سال 91 آغاز شد و بر اساس زمانبندی اعلام شده ،قرار بود 32 ماهه به افتتاح برسد گفت: علت تاخیر در اجرای این طرح عوامل متعددی بوده است که گریبانگیر صنعت انتقال نفت کشور شده بود.بخشنامه های مختلف در خصوص استفاده از منابع داخلی و حمایت از تولید داخل، برای تهیه تجهیزات و امکانات ،در خلال کار،کمی با مشکل مواجه شد.علت دیگر این تاخیر عدم تامین مالی و ارزی پروژه بود که باعث شد کار کمی به تعویق بیافتد.در واقع تامین لوله که دولت ملزم شده بود آن را از تولیدکنندگان داخلی تهیه کند از یک سو و تامین مالی بخشی از این طرح که توسط بانک ملت شکل گرفت،از سوی دیگر، ادامه کار را با مشکلاتی مواجه کرد.همچنین بخشنامه ها و دستورالعمل های مختلف نهادهای ذیربط مانند سازمان برنامه و بودجه و وزارت صنعت ،معدن و تجارت و چالش هایی از این دست باعث شد ادامه اجرای پروژه مشمول زمان شود.
میرسلطانی در عین حال به چالش های دو محور توسعه و حفظ محیط زیست اشاره می کند و معتقد است که این دو لزوما همیشه با هم در تقابل نیستند بلکه همپوشانی آنها با هم طبعا در هرکشوری می تواند بخش قابل توجهی از زمان را مصروف خود کند.
او با اشاره به این که این طرح همه مجوزهای استانداردی و زیست محیطی را دریافت کرده است می گوید: پیش از این پوشش لوله های موجود در این خط با محوریت پلی اتیلن سه لایه بوده است، اما بر اساس دستورالعمل های زیست محیطی در این خط تغییراتی اعمال شد تا از لوله های FBE که به اصطلاح دارای پوشش سبز سازگار با محیط زیست است استفاده شود که این اتفاق محقق شد و از این نوع لوله استفاده شد.لوله های پلی اتیلن پس از 30 تا 40 سال کار وقتی به انتهای عمر کاری خود می رسند می توانند آسیب های زیست محیطی ایجاد کنند درحالیکه لوله های FBE در انتهای عمر خود جذب محیط می شوند.
وی می گوید: درست است که ما متعهد به رعایت زمانبندی ها هستیم اما اهداف زیست محیطی برای ما اولویت بالاتری دارند.
مجری پروژه خط لوله نائین/کاشان/ری در پاسخ به این پرسش که آیا احداث این خط در طول مسیر با مشکلاتی مانند معارضین هم روبرو بوده است یاخیر نیز می گوید: این اتفاق عموما برای خطوط لوله گازی می افتد، اما خطوط لوله نفت و فرآورده به ندرت با این مشکل مواجه می شوند و این در شرایطی است که این پروژه در مسیر خود به جاده دسترسی  و حریم و نصب مارکرهای مختلف تجهیز شده است و از این بابت ، پروژه مشکل عمده ای نداشته است.ضمن اینکه در هرمحلی که احیانا خط لوله با تقاطعی جاده ای روبرو بوده با تجهیز خط لوله به کیسینگ و پوشش ها و کالبرت های بتونی ،تلاقی ها با موفقیت به انجام رسیده است.
میر سلطانی میزان پیشرفت فیزیکی خط لوله نائین/کاشان/ری را نیز85درصد اعلام و تصریح می کند که قرار است طرح مذکور دریک راه اندازی زودهنگام در ایام دهه مبارکه فجر، اجرایی شده و در مرحله اول با ظرفیت 150 هزار بشکه در روز نفت و فرآورده های دیگر  راتحویل بهره بردار دهد.
وی همچنین میزان سرمایه گذاری این طرح را 606 میلیارد تومان اعلام و اظهار می کند:بخش اصلی تجهیزات مانند الکتروپمپ ها ولوله ها در داخل ساخته شده اند و تمام استانداردهای اصلی جهانی  را هم اخذ کرده اند. 
این مقام مسئول  در خاتمه با بیان این که حمایت از تولید داخل در راس امور شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت ایران قرار دارد، می گوید: با اجرای پروژه مذکور این امکان در اختیار فعالان داخلی صنعت نفت قرار گرفت تا تولیدات خود را در این طرح ملی به کار بگیرند وبدینوسیله پیشرفت های فناورانه وایجاد اشتغال در کشور سهولت بیشتری پیدا کند.
شایان ذکر است که چشم انداز توسعه صنعتی کشور در حوزه صنایع پالایشی و توزیع فرآورده های نفتی با اتکا به توانایی ها و ظرفیت های داخلی، می تواند فرصت بسیار مغتنمی برای رشد و توسعه اقتصادی کشور داشته باشد که این مهم هم اکنون با احداث پروژه خط لوله 20 اینچ فرآورده نائین/کاشان ری فراهم آمده است.
بر اساس برآوردها و هدف گذاری های به عمل آمده خط لوله 420 کیلومتری نائین/کاشان/ری قادر است نفت سفید، نفتگاز، بنزین و بنزین سوپر را در اختیارمرکز ری قرار دهد.

 ثبت دیدگاه ها

نام و نام خانوادگی: پست الکترونیک:
نظرات: *
کد امنیتی: *
تمام حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران می باشد