پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

اخبار

EN

خبر و رسانه

اخبار
گالری عکس
گالری فیلم
  • پرینت گرفتنپرینت
  • خبرنامهعضویت خبرنامه
  • RSSRSS
  • به اشتراک گذاشتن
سیری بر اجرای طرح ساماندهی بندر صادراتی ماهشهر؛
قدیمی ترین پایانه نفت و فرآورده لباسی نو بر تن کرد
​پایانه بندر صادراتی ماهشهر نخستین تاسیسات صادرات نفت خام کشور است که با قدمتی حدود 90 سال کار انتقال نفت خام و فرآورده های مختلف را به کشتی های نفتکش عملیاتی کرد و بعد از سال 1344 با اجرای پروژه "چم" تغییر کاربری داد وبه کار نقل وانتقال فرآورده های هیدرو کربوری پالایشگاه ها منحصر شد.
پایانه بندر صادراتی ماهشهر نخستین تاسیسات صادرات نفت خام کشور است که با قدمتی حدود 90 سال کار انتقال نفت خام و فرآورده های مختلف را به کشتی های نفتکش عملیاتی کرد و بعد از سال 1344 با اجرای پروژه "چم" تغییر کاربری داد وبه کار نقل وانتقال فرآورده های هیدرو کربوری پالایشگاه ها منحصر شد.
این پایانه صادراتی مدت های طولانی با تاسیسات -حالا قدیمی شده- به کار خود ادامه داد، اما رفته رفته با رویکرد توسعه بخشی به زیر ساخت های صنعت نفت،این بندر صادراتی نیز در نوبت توسعه قرار گرفت وپروژه موسوم به "طرح ساماندهی بندر صادراتی ماهشهر" برای آن تعریف شد واجرای این طرح به عهده شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران نهاده شد واینک پس از سال ها لباسی جدید بر تن می کند تا در قامتی جوان و برومند ،حیات اقتصاد نفت کشور راپرطراوت تراز قبل، رقم بزند.
طرح ساماندهی بندر صادراتی ماهشهر هم اینک پس از کش وقوس ها و موانع بزرگ تحریمی و اجرایی صنعت نفت به انتها رسیده است وحال، توان صادرات وواردات فرآورده های هیدروکربوری را به میزان دوبرابر افزایش داده است.
در آستانه به بهره برداری رسیدن این طرح در بندرصادراتی ماهشهر و به بهانه چهلمین سال فعالیت رسمی صنعت پالایش و پخش فرآورده های نفتی پای سخنان مجری این پروژه نشستیم تا با نگاهی شتابناک چم و خم آن را مورد بررسی قرار دهیم.
مهندس شهداد فروتن مجری طرح ساماندهی بندر صادراتی ماهشهر در این خصوص می گوید: اندک زمانی پس از اکتشاف نفت در ایران،صادرات و فروش این گنجینه خدادادی آغاز شد.نخستین محلی که این اتفاق تاریخی در اقتصاد ایران را رقم زد بندرصادراتی ماهشهر بود.جایی در فاصله 130 کیلومتری پالایشگاه آبادان و در منتهی الیه بخش شمالی خلیج فارس ودر موقعیتی خاص در متن آبراه خورموسی وکانال طبیعی ماهشهر.اینکه این بندر طی 85 تا 90 سال گذشته چه حکایت هایی را از سرگذرانده وصنعت نوپای نفت و نقل و انتقال فرآورده رابه بلوغ حقیقی خود رسانده است بسیار شنیدنی است.بندری که از سال 1348 شمسی رسما به یک مرکز صدور فرآورده های نفتی تبدیل شد و بعد تر در رتبه نقل و انتقال محصولات هیدروکربوری کشور به عنوان گلوگاه تولیدات پالایشگاه بزرگ کشور مانند پالایشگاه آبادان، اراک، اصفهان، و ری تلقی شد.
فروتن در خصوص این پروژه گفت: هدف از اجرای این طرح،روزآمدکردن تاسیسات قدیمی موجود،نوسازی و افزایش ظرفیت مخازن ذخیره، توان بارگیری و تخلیه محصولات هیدروکربوری،لایروبی و قابلیت پهلودهی به کشتی های 80 تا 90 هزارتنی، صادرات نفت کوره،نفت سفید،میعانات گازی،نفت گاز و بنزین،تجهیز اسکله های جدید به سیستم های کنترل، واردات بنزین و MTBE و نفت گاز،صادرات انواع سوخت کشتی و در نهایت ارتقا صنعت بانکرینگ بوده است.
 مجری طرح ساماندهی بندر صادراتی ماهشهرمی افزاید:طرح مورد اشاره در دوبخش دریا و ساحل به انجام رسید .بخش دریا به پیمانکاری شرکت عمران ساحل قرارگاه خاتم الانبیا سپرده شد  که طرح را به پایان رساند و اسکله ها با بازوهای جدید بارگیری تجهیز شد و هم اینک امر صادرات و واردات را به میزان دوبرابر قبل افزایش داده است.
وی اضافه کرد:بخش ساحل طرح ساماندهی بندرصادراتی ماهشهر نیز به شرکت ماشین سازی اراک سپرده شد تا بر اساس آن 12مخزن بزرگ در زمینی که برای این کار درنظر گرفته شده بود احداث کند.در دل همین بخش مخازن مذکور نصب  و وارد سرویس شد و پس از آن تلمبه خانه های نفت کوره و نفت گاز نیز به ترتیب وارد کار عملیاتی گردید.
فروتن افزود:در بخش ساحلی پیشرفت های چشمگیری به عمل آمد و تنها برخی از قسمت های حوزه حفاظت و کنترل باقی ماند که بر اساس برنامه ریزی طی زمان تعیین شده وارد کار خواهد شد.
این مقام مسئول همچنین تصریح کرد: با اجرای طرح ساماندهی، فقط در منطقه استحصال ظرفیت بندر صادراتی ماهشهربه سه میلیون بشکه( شامل دو میلیون بشکه نفت کوره و یک میلیون بشکه نفت گاز) افزایش پیدا کرد و همچنین توان ذخیره و ارسال بنزین نیز تا میزان 500 هزار بشکه ارتقا یافت و اینک می توان اذعان داشت که هرسال عملیات انتقال ده تا پانزده میلیون تن فرآورده های تولیدی ایران در این بندر اجرا می شود.بر اساس تاکید وزیر محترم نفت، مبنی بر کاهش مصرف نفت کوره طبعا کشور با حجم قابل توجهی از این فرآورده روبرو می شد که با راهکارهایی که در شرکت های پخش و خطوط لوله و مخابرات مد نظر قرار گرفت این مازاد به بندر صادراتی ماهشهر گسیل داده شد تا این محصول هرچه بیشتر به کشورهای خارجی صادر و هرچه کمتر به داخل کشور وارد شود و در ادامه در این حیطه نیز بر اساس آمار و ارقام موجود صادرات و واردات، موفقیت های زیادی کسب شد و این همه حاصل طرح ساماندهی بندر صادراتی ماهشهر است.
مجری طرح ساماندهی بندر صادراتی ماهشهر با بیان این که در طول کار سنگین این پروژه با مشکلات فراوانی روبرو بودیم گفت:درفرآیند کار در بخش ساحلی و به هنگام حفر زمین موانع زیادی در برابر طرح قد علم می کرد که بطور نمونه از میان آنها می توان به وجود معارضین در منطقه اشاره کرد که البته در طول کار همه این موانع از سر راه برداشته شد و چالش هایی که طرح با آن روبرو بود رفته رفته مرتفع گردید.  
وی همچنین اظهار کرد:در بخش خشکی 270 هزار متر مکعب عمیات خاکبرداری به همراه اجرای آرماتور بندی، قالب بندی، بتن ریزی،لوله کشی،جوشکاری،ساخت مخزن،ایجاد کانال های هدایت ابهای سطحی،جاده سازی،کابل کشی، احداث دوخط انتقال برق و ساختمان های پست اصلی برق به انجام رسید که در نوبه خود کاری سخت بود.
فروتن ادامه داد: در بخش دریا نیز تخریب و ساخت 6 اسکله جدید،کوبش شمع سانتریفیوژ،کوبش شمع فلزی،عملایت لوله کشی به طول 16500 متر و 2500000 مترمکعب لایروبی محقق شد.
مجری طرح ساماندهی بندر صادراتی ماهشهر در خاتمه بابیان این که این پروژه فصل نوینی در فعالیت صنعت نقل وانتقال فرآورده های نفتی از قدیمی ترین پایانه نفتی کشور را رقم زده است گفت: بی تردید بهره برداری رسمی از این طرح در ایام دهه مبارکه فجر امسال می تواند نقش به سزایی در صادرات و واردات فرآورده های نفتی کشور ایفا کند.

 ثبت دیدگاه ها

نام و نام خانوادگی: پست الکترونیک:
نظرات: *
کد امنیتی: *
تمام حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران می باشد