پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

Skip Navigation LinksScienceAndTechnology

سال رونق تولید
EN

 پژوهش و فناوری

پژوهش موتور متحرک و عامل توسعه در هر سازمانی به حساب می آید. در صورت استفاده مناسب از اقدامات و فرآیند های پژوهشی میتوان شاهد ایجاد مزیت رقابتی برای سازمان بود، بطوریکه با صرف منابع کمتر، نتایج بهتر و کاراتری بدست آید.
بر این اساس واحد پژوهش و فناوری شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت ایران عهده دار و متولی پیگیری نیاز های پژوهشی مطرح در حوزه های کاری شرکت تا مرحله عقد قرارداد پژوهشی و استحصال نتایج آن است. حمایت از پایان نامه های دانشجویی و هدایت و انجام طرح های پژوهشی بخشی از وظایف این واحد است که در راستای چشم انداز صنعت پالایش ودر چارچوب نظام نامه جدید پژوهش و فناوری وزارت نفت و همچنین با تکیه بر توانمندی شرکت های پژوهشی داخلی به منظور خلق دانش فنی مورد نیاز در انجام ماموریت های شرکت و رفع تنگناهای عملیاتی آن انجام میگیرد .
در سال های اخیر و در قالب نظام نامه جدید پژوهش و فناوری وزارت نفت طر ح های پژوهشی در واحد پژوهش و فناوری شرکت ملی مهندسی تعریف شده اند که برخی به پایان رسیده و گزارش نهایی آن دریافت شده و برخی نیز در دست اقدام است.


«طرح های پژوهشی خاتمه یافته»


مطالعه و بررسي فني و اقتصادي VSD و كوپلينگ مكانيكي (پژوهشگاه صنعت نفت)
اهداف: امروزه سيستم هاي VSD در پالايشگاه هاي بزرگ جهان مورد استفاده قرار مي گيرند. نصب VSD در پمپ هاي انتقال فرآورده باعث كاهش نوسانات شده و خرابي ياطاقان را بطور قابل ملاحظه اي كاهش مي دهد. از مزاياي مهم كاربرد VSD مي توان به كاهش حالت هاي گذراهاي هيدروليكي، راه اندازي و توقف نرم، كاهش نشت سيستم در زماني كه در فشار هاي پايين كار مي كند و مزاياي در ارتباط با كنترل بهتر عملكرد پمپ اشاره كرد. هدف از اين تحقيق مطالعه دقيق فني و اقتصادي VSD هاي الكتريكي و درايوري مكانيك موجودبا در نظر گرفتن سرمايه اوليه، هزينه هاي تعمير و نگهداري در بهره برداري، امكان استفاده از آنها و توجه به شرايط محيطي و ... است.

​پایان نامه های دانشجویی(کارشناسی ارشد)

کاربرد مهندسی ارزش در مدیریت ریسک خطوط لوله فراورده های نفتی : مطالعه موردی “انتقال فرآورده از اسکله به نیروگاه چابهار"( دانشگاه علم و صنعت)
گوگرد زدایی از نفت سفید به روش اکسایشی (ODS) و بهینه سازی پارامترهای عملیاتی و بررسی تاثیر امواج (ultrasound) به منظور تسریع همزدن با استفاده از کاتالیست کلرید آهن (دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال)« طـرح هـاي پژوهشـي جاری »


سولفورزدايي گازوئيل با استفاده از سونوراكتورهاي لوله اي (دانشگاه علم و صنعت)

اهداف:تركيبات سولفورداردر برش هاي مختلف هيدروكربني نظير نفت سفيد و گازوئيل وجوددارند و هنگامي كه اين تركيبات مي سوزند تركيبات سولفوردار نيز به همراه آنها سوخته و گاز سمي خطرناك توليد مي كنند. استفاده ازسونوراكتورها براي سولفورزدايي شيوه پيشنهادي كاملاً جديدي است كه براي ارتقاء كيفي سوخت تعريف شده است و با توجه به الزام پالايشگاه هاي كشور براي توليد گازوئيل با حداكثر گوگرد 50 ppm ، ميتواند جايگزيني براي طرح هاي پيشين باشد. از دستاوردهاي مهم اين طرح پژوهشي علاوه بر غلبه بر تحريم ها، توليد اين تكنولوژي و معرفي كشور به عنوان صاحب تكنولوژي روز به دنيا و در نهايت برداشتن گامي مهم براي رفع مشكلات داخلي و بالابردن استاندارد سوخت هاي داخلي است.

پایان نامه های دانشجویی(کارشناسی ارشد)

ارزیابی بهبود عملکرد لرزهای سازه های بتن مسلح با ارتفاع مختلف، بهسازی شده با سامانه جداگر لرزه ای (دانشگاه علم و صنعت)
تدوین برنامه مدیریت ریسک زیست محیطی برای طرح توسعه پالایشگاه آبادان(دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات)
بررسی فرآیند واحد کراکینگ کاتالیزری بستر سیال (FCC) و تجزیه و تحلیل روند تحقیقات اخیر در این واحد (دانشگاه صنعتی امیر کبیر)

پایان نامه های دانشجویی(دکترا)

بهنگام سازی مدل اجزا محدود سازه ها با استفاده از طیف توان پاسخ: مطالعه موردی سکوی اولین اسکله نفتی بندر عباس(دانشگاه صنعتی امیر کبیر)


«طرح های پژوهشی در دست اقدام»


کاربرد میراگر های تیغه ای جهت مقاوم سازی لرزه ای مخازن روزمینی فولادی نفتی (پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله)
اهداف: تحریک مودهای ارتعاشی سیال در سطح آزاد مخازن ذخیره منجر به نوسانات بزرگ در سطح سیال در هنگام حرکات زلزله میشود. این پدیده باعث افزایش نیروها و تنشهای طراحی سازه مخزن و ایجاد ضربات مخرب بر سقف مخزن میگردد. افزودن تیغه¬های فولادی در جداره داخلی مخزن یکی از روشهای موثر جهت کاهش و میرا نمودن اثرات مخرب نوسان سیال محسوب می¬شود. هدف اصلی این تحقیق بررسی راهکارهای کاهش اینگونه اثرات مخرب به کمک تیغه¬های فولادی در مخازن نفتی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است. نتایج این پروژه تحقیقاتی برای کاهش خطرات زلزله در مخازن فولادی نفتی موجود در کشور حائز اهمیت زیادی است. بعلاوه، نتایج این تحقیق می¬تواند در طراحی و ساخت مخازن فولادی جدید مقاوم در برابر زلزله به طور موثر استفاده شود.

انتخاب و یکسان سازی مواد جهت استفاده در واحد SOUR WATER STRIPPING با استفاده از نرم افزار مناسب
اهداف:کاهش هزینه ها،یکسان سازی متریال مورد استفاده و کاهش خسارت ناشی از انتخاب نامناسب مواد در واحد غیر لیسانسی فوق با استفاده از نرم افزار مناسب جهت کاهش خطاو افزایش سرعت از جمله اهداف این طرح پژوهشی است.تمام حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران می باشد